Polemik sürüyor: Nefesimiz ensende

MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, sosyal medyada Yargıtay 3. Ceza Daire Üyesi’nin kızının düğününe nikah şahitliği yaptığı fotoğrafı paylaşan gazeteci Alican Uludağ ile polemik başlattı.

Uludağ’ın paylaşımını alıntılayan Yönter, “Türk düşmanı Alican…Nefesimiz ensende…Sen gazeteci değil tetikçi bir militansın…Evet nikah şahidiydim, bununla da iftihar ederim. Bir düğünü bile müptezel ve mülevves emellerine alet ediyorsun ya bin kez lanet olsun sana…” ifadelerini kullandı.

ULUDAĞ YANIT VERDİ

Alican Uludağ, İzzet Ulvi Yönter’in sözlerine sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.

Uludağ, şu ifadeleri kullandı:

“İzzet Bey, gazeteciliğe Cumhuriyet gazetesinde başladım ve kendime Uğur Mumcu’yu ve O’nun gazeteciliğini örnek aldım. Türk düşmanı değil, bu milletin bir parçasıyım. Yurtsever bir gazeteciyim. Halkın çıkarlarını savunurum. Ayrıca devlet benim olduğumu da ne olmadığımı da iyi bilir, gizlim saklım yok. 15 yıldır yargı muhabirliği yapıyorum. Ve 15 yıldır hep ensemde hissettiğim birilerinin nefesine rağmen halkın gerçekleri öğrenmesi için yazmaktan vazgeçmedim. Gazeteciliğe ilk başladığım yıllarda yargıdaki FETÖ yapılanmasını yazabilen az sayıda muhabirden biriydim, (herkes ortaklık yaparken) Cumhuriyet’in arşivi orada duruyor.

Bugün somut bir olguyu yorumsuz paylaştım. Siz siyasetçiniz. Hakkınızdaki haberleri eleştirmek hakkınız, ancak tehdit dili kullanmak siyaset anlayışı olamaz. Ki Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir.

Gazeteci olarak da kimseye önyargım yok. Eğer kabul ederseniz, size de Türkiye gündeminde tartışılan konulara ilişkin sorular göndereyim (danışmanınız aracılığıyla) ve yanıtlasanız buradan yorumsuz paylaşayım. Gazeteci olarak size teklifim bu.”

Uludağ, Yönter’in Instagram hesabından 1 Temmuz 2022’de paylaştığı görseli Twitter’da paylaşarak, “‘AYM’yi ya kapatacağız ya yeniden yapılandıracağız’ diyen MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter’in, AYM’nin Can Atalay kararını uygulamayan Yargıtay 3. Ceza Daire Üyesi H.Y.’nin kızının nikah şahitliğini yaptığı ortaya çıktı” demişti.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararına karşın Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ı tahliye etmedi. AYM kararını uygulamayan Yargıtay, AYM üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunacak.

MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter ise AYM’yi suçlayarak, “Bu krizin sebebi Anayasa Mahkemesi’dir. Anayasa Mahkemesi yetkisini aşmıştır. Yasal ve anayasal dayanaklardan tamamen koparak zorlama bir hak ihlali kararı vermiştir. Terörist Selahattin Demirtaş olur hak ihlali kararı verilir, Figen Yüksekdağ olur hak ihlali kararı verilir. Bunun sonu ne zaman gelecek? Uğur Dündar olur, Erdem Gül olur hak ihlali kararı verilir. Türkiye’nin karşısında kim varsa Anayasa Mahkemesi’ne gidince birdenbire hak ihlali ruhsatı alıyor. Milletin, şehidin hakkını ne yapacağız? Sayın Genel Başkanımız hüküm cümlesini vermişti zaten: Ya kapatacağız ya yeniden yapılandıracağız. Dünya sadece Anayasa Mahkemesi’nden ibaret değil” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir