Pırellı p zero e, paris’te düzenlenen 2023 otomobil ödülleri’nde “yılın lastiği” ünvanına layık görüldü

 Teknoloji ve sürdürülebilirlik şampiyonu yeni Ultra Yüksek Performans lastik Pirelli P Zero E, “Yılın Lastiği” ödülüne (Prix Point S) layık bulundu. 6. Otomobil Ödülleri, Paris’teki Automobile Club de France’da otomobil üreticileri ile otomotiv tedarikçilerinin de aralarında yer aldığı 53 markayı bir araya getirdi. Pirelli eşit sayıda kadın ve erkekten oluşan Otomobil Ödülleri jürisi tarafından performans, yenilikçilik ve sürdürülebilir kalkınma özellikleri sayesinde ödüle layık görüldü. 

Yeni P Zero E lastik, Pirelli’nin en son elektrikli ve sürdürülebilir mobilite trendlerini karşılamak için geliştirdiği en ileri inovasyonları içeriyor. Pazardaki ilk UHP (Ultra Yüksek Performans) lastik olan P Zero E, %55’ten yüksek oranda biyolojik bazlı ve geri dönüştürülmüş malzemeden üretilerek fosil ve mineral türevi içeriklerin miktarını düşürüyor (lastik seti başına -12 kilogram). Ayrıca lastik aşınması (kütle kaybı açısından) da geleneksel UHP Pirelli ürünlerine kıyasla %42 oranında azaltılıyor. P Zero E’de en az %50 oranında sürdürülebilir malzeme içeren tüm Pirelli lastiklerini tanımlayan özel bir sembol ilk kez kullanılıyor. P Zero E aynı zamanda Avrupa lastik etiketinde ürün yelpazesinin tamamı için üç A derecelendirmesi alan ve yeni veya kullanılmış olsun tutarlı performans sergileyen ilk UHP lastik. Lastiğin batarya elektrikli araçlar için özel olarak geliştirildiğini gösteren “Elect” işareti ürün ailesindeki her lastikte yer alıyor ve düşük dönme direnci ve azaltılmış gürültü gibi özelliklere sahip olduğunu belirtiyor. Pirelli’nin lastik delinse bile en yakın servise ulaşmak için yola devam edilebilmesi (80 km/saat hızda 40 kilometreye kadar) için geliştirdiği yeni RunForward teknolojisi de ilk kez kullanılıyor. Lastiğin tasarım sürecinde kullanılan ileri sanallaştırma teknolojileri için yapay zeka, nöral ağlar ve sürüş simülasyonu esas alındı. Pirelli Ar-Ge departmanı fiziksel bir prototipin üretilmesinden önce başlayıp her lastiğin farklı sürüş koşullarındaki performansını öngörmek için makine öğrenmesinden giderek daha fazla yararlanıyor. Bu simülasyon sistemleri önceki geliştirmelere dayanarak lastik davranışını öngörebiliyor ve etkin çözümler önerebilmemizi sağlıyor.

Pirelli Batı Avrupa Genel Müdürü Alejandro RECASENS ödülü kabul ederken şöyle konuştu: “Pirelli olarak ‘Yılın Lastiği’ ödülünü kazanmaktan büyük gurur duyuyoruz. Pirelli lastiklerinin yeni neslini temsil eden P ZERO E, sürdürülebilirlik taahhüdümüzün çok önemli bir kilometre taşını oluşturuyor. Bu alanda iddialı hedeflerimiz ve yatırımlarımız var. 2030 itibarıyla endüstriyel süreçlerimizde karbon nötr olmayı hedefliyoruz. Ayrıca tedarik zincirimizi de karbonsuzlaştırma konusunda bilimsel temelli hedeflerimiz bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir