Kulüpler Birliği İle TFF Arasında Anlaşmazlık!

Kulüpler Birliği ile Federasyon arasındaki gerginlik; Halil Umut Meler olayı sonrası yaşanan tartışmaların ardından tavan yapmış durumda. Süper Lig ekipleri, Ahmet İbanoğlu’nun başkanlığını yaptığı Merkez Hakem Kurulu’nun performansından memnun değil.

KULÜPLER, MHK İÇİN İNGİLİZ MODELİNİ İSTİYOR

Akşam Gazetesi’nin haberine göre; İngiliz modelini örnek gösteren Kulüpler Birliği, yeni yapılacak MHK yapılanmasının içerisinde bir temsilci bulundurmayı planlıyor. İngiltere’de her ligin bir hakem kurulu bulunuyor. Kurulların içerisinde kulüplerin belirlediği temsilci de yer alıyor. Takımların belirlediği kişiler hakem atamalarına dahil olmuyor. Ancak kurulun tüm işleyişini yakından kontrol ediyor.

FEDERASYON ALMAN MODELİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Ancak Türkiye Futbol Federasyonu; Kulüpler Birliği’nin bu isteğine pek sıcak bakmıyor. TFF, daha çok Alman modeli üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Hakem atamalarını; Almanya Futbol Federasyonu ile Bundesliga’nın 2022 yılılnda ortaklaşa kurduğu Hakem A.Ş.’de uzman insanlardan oluşan yönetim yapıyor. Almanya’da kulüplerin hakem şubeleri, bölge ve eyalet federasyonları ile hakemlerin yetişmesini sağlıyor. Alt lig ve çocuk liglerinde ise atamaları eyalet ve bölge federasyonları yapıyor. Bu atamalarda kulüplerin hiçbir etkisi yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir