Japonya’daki uçak kazasının ayrıntıları ortaya çıkıyor… Mucize kurtuluş

Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Haneda Havalimanı’nda dün iki uçağın çarpıştığı korkunç kazanın ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Japon Havayolları’na ait bir yolcu uçağı iniş sırasında pistteki sahil güvenlik uçağıyla çarpışmış, alev topuna dönerek yanmıştı.

Hokkaido’dan gelen uçaktaki 379 kişilik yolcu ve mürettabatın tamamının tahliye edildiğini açıklanırken parçalanan küçük sahil güvenlik uçağındaki 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Japon basını, ülkeyi sarsan deprem sonrası yardım götürmekle görevli küçük uçağın pilotunun son anda yaralı halde kaçmayı başardığını aktarmıştı.

‘PİSTTEN UZAKLAŞ’ UYARISI

Deprem felaketi sonrası ülkeyi sarsan kazayla ilgili soruşturma başlatılırken kaynaklar, Japon Havayolları’na ait yolcu uçağının piste iniş izni aldığını ve son ana kadar bir sorun yaşanmadığını söyledi. Kaynaklara göre pistte duran sahil güvenlik uçağına inişten dakikalar önce “pistten uzaklaşma” uyarısı verildi.

Japon Havayolları’na göre yolcu uçağının pilotu pistteki küçük uçağı göremedi.

Kazadan kurtulmayı başaran Bombardier Dash-8 tipi sahil güvenlik uçağının pilotu Genki Miyamoto’nun üssüne “Uçak patladı. Ben kaçtım, diğerlerinin durumunu bilmiyorum” mesajı gönderdiği ortaya çıktı.

Paramparça olan sahil güvenlik uçağındaki 5 kişi hayatını kaybetti.

‘TÜM YOLCULARIN KURTARILMASI MUCİZE’

Yolcu uçağındaki 379 kişinin alev alev yanan uçaktan sağ çıkmayı başarması ise “mucize” olarak niteleniyor. Birçok yolcu, hızla duman dolan uçakta öleceklerini düşündüklerini söylerken güvenlik yetkilileri kabin görevlilerinin hızlı hareket etmesiyle yolcuların tamamının kurtarılmasının büyük bir başarı olduğunu vurguladı.

16 yaşındaki İsveçli yolcu Anton Deibe, “Uçağa saniyeler içinde duman doldu. Kendimizi yere attık. Acil durum kapıları açılınca hemen çıktık” dedi.

28 yaşındaki Tsubasa Sawada da “Biz dışarı çıktıktan 10 dakika sonra patlama sesi duydum. Geç kalsaydık ölecektik. Bu bir mucize” diye konuştu.

Uçaktaki 14 kişi korkunç kazayı hafif yaralarla atlattı. Uçakta çıkan yangını söndürme çalışmaları saatler sürerken kapatılan Haneda Havalimanı’nda çok sayıda uçuş iptal edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir