Bitmeyen istismar: Başörtüsü… Ömer Baba da “mağdur” çıktı

Yeni Şafak gazetesi dün “Başörtülü CV’ye iş yok” manşetiyle çıktı… Haber, “Türkiye’deki İslamofobiyle de yüzleşelim” üst başlığını taşıyor. Bayilerde gazeteyi gören yurttaşların “Yine ne oldu yahu?” diye sorduğunu tahmin edebiliriz…

Fakat haber Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası firmaları hedef alıyor. Sonunda konu buralara kadar geldi yani…

Ekonomik ve sosyal zorlanmalar arttıkça İslamcı camiada da bildik ezberlere dönme eğilimi artıyor…

İslamcı yazar Selçuk Orhan da geçen günlerde Serbestiyet’ten Gülsüm Ekinci’ye konuştu. Orhan söyleşide şöyle diyor: “Başörtülü bir karakterin ekrana girmesi ilk ne zaman olmuştur? En fazla temizlikçi karakteri etrafında olurdu. O da kötü şiveyle konuşurdu. Bizimkiler’de kapıcı karısı olarak ortaya çıkarlar”

Orhan bununla da yetinmeyip el yükseltiyor:

“Kurtlar Vadisi’nde Ömer Baba karakteri var, herkese dinî, ulvi öğütler veren, namazında niyazında bir amca ama onun eşi de açıktır. PKK militanları bile vardı karakter olarak. Ama bunu yapma cesareti olan yapımcı başörtülü karakterlere hiç ilişmedi.”

Ne denir? Eli insaf…

Kadirî şeyhi oğlu Necati Şaşmaz 21 yıldır hayatımızda olan Kurtlar Vadisi’nde başörtülü bir karakter ortaya çıkarmaya “cesaret” edememiş yani…

Sadece bir kaç örnek vermekle yetineceğim:

Sert mizacıyla bilinen, haliyle doğrularını esneteceğini öyle pek de düşünemeyeceğimiz Cerrahî Tarikatı Şeyhi rahmetli Ömer Tuğrul İnançer’in eşinin başı neden açıktı? Mahalle baskısı mı?

Sâmiha Ayverdi… Kubbealtı Cemiyeti kurucusu, Rufâi… Rıfâiyye’nin İstanbul kanadının kurucusu Kenan Rifaî’nin yanında yetişen Ayverdi, hayatı boyunca 50 eser verdi. İlk yazılarını Necip Fazıl Kısakürek’in çıkardığı “Büyük Doğu” dergisinde yayımladı. Hangi mahallenin baskısı nedeniyle başı açıktı?

‘Büyük Doğu’nun kurucu babası Necip Fazıl Kısakürek’in eşi Fatma Neslihan Kısakürek… Peki hangi mahalle baskısı sebebiyle “Üstad” Necip Fazıl’ın eşinin başı açıktı?

Örnekler fazlasıyla çoğaltılabilir. Meraklısı Osmanlı Hanedanı’nın günümüze ulaşan fotoğraflarını da inceleyebilir…

Türkiye’de bugün bir “başörtüsü sorunu” kalmadığı herkesin malumu… Bu durumdan memnuniyetsiz ise tek bir kesim kaldı: Geçmiş bir mesele olan başörtüsü sorununu istismar edenler…

Aşmak dileğiyle…

Sinan Acıoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir