Tartışılan fotoğraf… Katilin suçu, ablanın suçu olur mu

2009’da Türkiye’yi ayağa kaldıran Münevver Karabulut cinayetinin yankıları sürerken, oyuncu Nilperi Şahinkaya’nın, Cem Garipoğlu’nun kız kardeşi Sakine Garipoğlu ile fotoğraf çekinmesi tepki çekti.

“TAKİPLEŞMİYORUZ BİLE”

Oyuncu arkadaşıyla yemeğe gittiği sırada karşılaşarak fotoğraf çekildiğini söylese de Şahinkaya tepkilerin odağına yerleşti.Şahinkaya, Sakine Garipoğlu’nu önceden tanımadığını, fotoğrafın çekildiği yemeğe arkadaşı Melis Çatak aracılığıyla geldiğini açıkladı. Şahinkaya şunları söyledi:

“Arkadaşlar hakkımda dünyanın en aptal linç kampanyası başlatıldı. Hemen cevap vermem lazım. Biz Melis Şakak ile aynı mahallede oturuyoruz, komşuyuz. İkimiz de Çeşme’de ayrı ayrı konaklıyorken bir buluşalım akşam yemeği yiyelim dedik. Melis de ‘Birlikte kaldığım arkadaşlarım da gelebilir mi?’ dedi. Ben de ‘Gelebilir’ dedim. Sonra yemekte masada Sakine diye bir arkadaşı daha vardı. Ben Sakine’yi tanımıyordum. O kadar bilgili olamadım, kusura bakmayın”

Şahinkaya’nın yanı sıra, Sakine Garipoğlu’na gelen tepkileri yersiz bulanlar olduğu kadar kendisiyle arkadaşlık edilmesi fikrinden bile rahatsız olup sert eleştiri getirenler de oldu. Sosyal medyadan gelen tepkiler, “Katilin suçu, ablanın suçu olur mu?” sorusunu akıllara getirdi.

SAKİNE GARİPOĞLU’NUN MAKASLI PAYLAŞIMINA TEPKİ YAĞDI

Öte yandan Sakine Garipoğlu geçtiğimiz yıllarda Münevver Karabulut’un öldürüldüğü koltuğa çok benzer bir koltukta çekindikleri fotoğrafı paylaştığı için tepki çekmişti. Yakın zamanda yaptığı bir paylaşım ise, boğazında V şeklinde duran makas, akıllara Münevver Karabulut cinayetinin ortaya çıkmasının ardından yayılan otopsi raporunu getirdi.

Sakine Garioğlu’nun bu paylaşımına sosyal medyadan tepki yağdı. Kimileri “Bu aile toplumsal izolasyon yaşaması gerekirken baya devam eden sosyal bir hayatları var. Bunlara yarenlik edenler niye ediyor?” derken, kimileri ise Münevver Karabulut’un otopsi raporundaki detaylara dikkat çekerek “Asla görmediğim şeyleri okudum, otopsi detayları vs, bu insanlar nasıl bu kadar rahat, korkusuz, acımasız yaşayabiliyor, inanamadım.” yorumunda bulundu.

NE OLMUŞTU

Türkiye’yi sarsan ve çok konuşulan Münevver Karabulut cinayeti 3 Mart 2009’da Cem Garipoğlu tarafından gerçekleştirildi. Cem Garipoğlu, Münevver Karabulut’un cesedini testereyle parçalara ayırarak bir bavul ve gitar çantası içinde Etiler’deki çöp konteynerine attı. Cinayetten sonra 197 gün kaçmayı başardı. Teslim olduktan sonra da yargılandığı Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Kasım 2011’de 18 yaşından küçük olduğu için Cem Garipoğlu’nu en ağır ceza olan 24 yıl hapisle cezalandırdı. Silivri 5 Nolu Cezaevinde üç kişilik koğuşta tek başına kalıyordu. 10 Ekim sabahı sayıma gelen gardiyanlar Cem Garipoğlu’nun cansız bedenini buldular. Başına poşet geçirip çamaşır ipiyle kendisini boğarak intihar ettiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir