40 göçmenin öldüğü yangında eyalet sorumlusu cinayetle suçlandı

Meksika’nın ABD sınırındaki Chihuahua eyaletine bağlı Ciudad Juarez kentindeki göçmen gözetim merkezinde 27 Mart’ta çıkan ve 40 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili, Ulusal Göç Enstitüsü’nün eyalet sorumlusu cinayetle suçlandı.

TUTUKLU YARGILANACAK

AA’nın yerel basından aktardığına göre, Hakim Juan Jose Chavez, halihazırda gözaltında olan Ulusal Göç Enstitüsü Chihuahua Başkanı Salvador Gonzalez’in, göçmenleri korumak için görevini yapmadığına dair kanıtlar bulunduğunu açıkladı. Sonuçta her şeyin baştaki yöneticiye bağlı olduğunu vurgulayan Chavez, standartlara uymamanın bu gibi sonuçları olduğunu söyledi. Chavez, Gonzalez’in tutuklu yargılanacağını ifade etti.

Federal yargıçlar, Gonzalez’in cinayet, yaralanma ve görevini ihmal suçlamalarıyla hakim karşısına çıkacağını duyurdu. Ulusal Göç Enstitüsü Chihuahua Başkanı Salvador Gonzalez, 16 Nisan’da gözaltına alınmıştı.

Ne olmuştu?

Meksika ile ABD sınırında yer alan Ciudad Juarez kentindeki göçmen gözetim merkezinde 27 Mart’ta çıkan yangında, tamamı erkek 40 kişi hayatını kaybetmişti. Meksika Federal Yargı Konseyi, mahkemenin üç Meksikalı göçmenlik görevlisi, bir özel güvenlik görevlisi ve bir Venezuelalı mültecinin, yangında ihmali ve dahli bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmalarına hükmettiğini açıklamıştı.

Meksika basınına yansıyan kamera kayıtlarında, güvenlik görevlisi gibi görünen üniformalı üç kişinin, göçmenlerin bulunduğu odaların kapı kilitlerini açmadan yangından kaçtığı görülmüştü.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, sorumluların “yasalara uygun biçimde” cezalandırılacağını söylemişti. Obrador, yangına “sınır dışı edilmek için bekletilen sığınmacıların” sebep olduğunu savunarak “Protesto olarak sığınağın kapısına şilteler koyup ateşe verdiler ve bunun yaşanan korkunç trajediye neden olacağını düşünmediler. Sınır dışı edileceklerini öğrendikleri için bunu yaptıklarını düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Meksikalı yetkililer, yangın sırasında tesiste çoğunluğu Guatemala’dan olmak üzere Kolombiya, Ekvador, El Salvador, Honduras ve Venezuela’dan gelen toplam 68 göçmen bulunduğunu açıklamıştı. Meksika, Covid-19 salgını döneminde ABD’nin baskısı sonucu göçü engellemek için kısıtlamaları artırmış ve bu nedenle sınıra yakın tesislerde tutulan sığınmacıların sayısı oldukça artmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir